Lelkész

Kedves Látogató! Szeretett Testvérem!

Pongrácz Máté evangélikus lelkész vagyok, a Győr-Ménfőcsanaki Evangélikus Egyházközség lelkésze. Győrben születtem, és születésemtől fogva egy Győr melletti kis faluban, Győrságon éltem. Tanulmányaimat a győri Péterfy Sándor Evangélikus Gimnáziumban végeztem. Az iskola keresztyén légköre és családias hangulata meghatározó élménye volt gyermekkoromnak. A tanulmányok mellett 12 évig hegedültem, a Győrsági Evangélikus Gyülekezetben lettem kántor. A gimnázium vége felé, egyre jobban kezdett érdekelni az Isten igéje, és a győrsági gyülekezet nagyon nyitott és családias légköre, valamint a korábbi győrsági helyettes lelkész, Ittzés Gábor bácsi prédikációi meg is hozták bennem a döntést, szeretnék a teológiára felvételizni. Teológiai Tanulmányaimat 2003-ban kezdtem meg. A diplomám megírása után 2008 márciusától a Bobai Evangélikus Gyülekezetben kezdtem dolgozni, mint gyülekezeti munkatárs. 2008 novemberében egy teológiai ösztöndíjat nyertem Németországba, így a gyülekezeti munkát ismét felváltotta életemben a tanulás. 2009 szeptemberétől A Kaposvári Evangélikus Egyházközségben végeztem gyakorlati évemet. Szemerei János akkori esperes mellett eltöltött egy év különösen fontos időszaka volt életemnek. 2010. július 10-én Ittzés János püspök lelkésszé avatott Győrságon és a Nagyalásony-Dabrony-Nemesszalóki Evangélikus Egyházközségbe küldött ki beosztott lelkésznek! Itt egy évig szolgálhattam Isten ügyét, majd 2011 augusztusában hívott vissza a Kaposvári Evangélikus Egyházközség presbitériuma és közgyűlése Kaposvárra és egy év szolgálat után 2012. november 24-én kaposvári lelkésszé választott a közösség. 2012 júniusában a Pannon Egyetem Modern Filológiai és Társadalomtudományi Kar Neveléstudományi Intézetében szereztem másoddiplomát okleveles neveléstudomány szakos bölcsész szakképzettséggel, felsőoktatás-pedagógia specializációval. 2012 augusztusában házasságot kötöttem Győri Boglárkával, 2016-ban született első gyermekünk, Lázár, majd 2018-ban Mátyás és Eliza. 2018-ban vezetésem mellett valósult meg a büki Szélrózsa Evangélikus Ifjúsági Találkozó. Ebben az évben tagja lettem egyházunk Ifjúsági Bizottságának, valamint zsinatának. 2018. június 23-án a Somogy-Zalai Evangélikus Egyházmegye közgyűlése espereshelyettessé választott. 2020 tavaszán lelkészi vezetésem mellett indulhatott el Kaposvár első evangélikus intézménye a Mesebárka Evangélikus Családi Bölcsőde. 2021. nyarán választott meg lelkészének a Győr-Ménfőcsanaki Evangélikus Egyházközség, ahol szeptember óta szolgálok!

Amikor a lelkészi munkámra tekintek a ménfőcsanaki gyülekezetben, a hazatalálás és az új kezdet izgalmának kettősségében élek. Hálát adok napról napra Istennek, hogy ismét egy összetartó, Istent szerető közösségbe küldött, de imádkoznom kell szüntelen azért is, hogy ebben a légkörben ne gyengítsem, hanem erősíteni tudjam a közösséget, hogy így lehessünk Isten áldásává Győr városában és a Magyarországi Evangélikus Egyházban.